הקלות בפסיכומטרי | מרכז זינוק לפסיכומטרי

מאמרים כתובים

הקלות בפסיכומטרי

מדריך זה נכתב על ידי מחלקת אבחונים במרכז זינוק, המסייעת לתלמידים לקויי למידה לקבל הקלות בבחינה. 

עזרה וקבלת הקלות בפסיכומטרי

הקושי:

הרבה יותר קשה לקבל הקלות בפסיכומטרי מאשר בבחינות הבגרות.
על מנת לקבל התאמות בבחינות הבגרות תלמיד נעזר ביועצת בבית הספר אשר שולחת עבורו את האבחון שלו למשרד החינוך אשר מאשר את ההמלצות להתאמות אשר רשומות באבחון.
את הבחינה הפסיכומטרית לא מעביר משרד החינוך, אלא "המרכז הארצי לבחינות והערכה". גוף אשר אינו קשור במישרין למשרד החינוך ואינו מתחשב באופן גורף בהחלטות משרד החינוך לגבי התאמות או דרכי היבחנות.
מבדיקה שנערכה במרכז זינוק עולה כי מתוך סך התלמידים שכבר קיבלו התאמות בבחינות הבגרות רק כ10%-20% מהתלמידים יקבלו את ההתאמות בבחינה הפסיכומטרית.

הפתרון:

על מנת לסייע לתלמידי מרכז זינוק לקבל התאמות בבחינה הפסיכומטרית הוקמה מחלקת ההתאמות אשר תפקידה ליצור מאגר ידע שיאגד את הקריטריונים על פיהם מחליטים לאילו תלמידים ניתנות התאמות. ולסייע באופן פרטני לכל תלמיד ותלמידה לקבל התאמות בבחינה.
המחלקה מתייעצת עם אנשי מקצוע משלל תחומים כגון מאבחנים, פסיכולוגים חינוכיים ופסיכיאטרים ולמעשה מתווה לתלמיד אסטרטגיית עבודה כדי לבנות תיק אבחונים שישלח למרכז הארצי.
המחלקה מלווה את התלמיד לאורך כל שלבי בניית תיק האיבחונים ומייעצת לו היכן לבצע איבחון, אילו מסמכים רפואיים לצרף לתיק האיבחונים, אילו מכתבים להביא ממורים מהעבר, אילו תעודות לצרף ועוד. בסיום התהליך מסייעת המחלקה לתלמיד במילוי השאלונים הנדרשים ומלווה אותו בשליחת התיק למרכז הארצי.
בשלושת המועדים האחרונים הצליחה מחלקת ההתאמות במרכז זינוק לאפשר ל92% מהתלמידים שלנו לקבל התאמות.

ההתאמות האפשריות בבחינה:

  • מבחן ממוחשב (מפע"ם) – מבחן שבו נבחנים רק על 3 במקום 8 פרקים. לכל שאלה יש תוספת זמן וניתן לקחת הפסקות בין קבצי שאלות. כ – 60% מתלמידי זינוק מקבלים בדרך כלל התאמה זאת והיא מצוינת גם לבעלי הפרעות קשב, וגם לבעלי לקויות שפתיות ולבעלי לקויות חשבוניות.
  • הקראה באנגלית – מי שמקבל התאמה זאת נבחן במבחן ממוחשב (מפע"ם) ומקבל הקראה של כל השאלות באנגלית. ההקראה היא מוקלטת. התאמה זאת טובה במיוחד לבעלי לקויות שפתיות כמו דיסלקציה ודיסגרפיה.
  • הקראה בעברית – גם התאמה זאת היא דרך המבחן הממוחשב (מפע"ם) ומי שמקבל אותה שומע הקלטה של כל שאלות הבחינה המילוליות וגם הכמותיות (מתמטיות). התאמה זאת טובה במיוחד לבעלי לקויות שפתיות כמו דיסלקציה ודיסגרפיה.
  • הפסקה בין פרקים – הפסקה של 5 דקות בין פרק לפרק בבחינה. התאמה זאת חשובה במיוחד לבעלי הפרעות קשב וריכוז שכן אורך הבחינה הוא 3 שעות ו 20- דקות ובעלי הפרעות קשב לא יכולים לשמור על ריכוז לאורך זמן רב כל כך.
  • מחשבון – מחשבון של 4 פעולות חשבון (חיבור, חיסור, כפל, חילוק). התאמה זאת טובה לבעלי לקויות חשבוניות דוגמת דיסקלקוליה .
  • כיתה מצומצמת/חדר נפרד – התאמה חשובה למי שדעתו מוסחת בקלות.
  • שאלון מוגדל – דף מוגדל לסימון תשובות.

לבדיקת התאמתך לקבלת הקלות והתאמות, קבע תור לפגישת ייעוץ ב"מרכז זינוק" כעת!

לשאלות נפוצות ביחס להקלות והתאמות בבחינה

לסרטוני וידאו המסבירים כיצד מקבלים הקלות והתאמות :

Fullscreen capture 07092015 211739.bmpFullscreen capture 07092015 211835.bmpFullscreen capture 07092015 212035.bmp

מרכז זינוק מקיים קורס הכנה לבחינה הפסיכומטרית לתלמידים לקויי למידה ובעלי הפרעות קשב וריכוז. מכיוון שאנחנו יודעים שתלמיד שחווה קשיי למידה זקוק לסיוע בלמידת החומר גם מעבר לשיעור, אנחנו מביאים את השיעור למחשבים ולסמארטפונים שלהם. בקיצור ממש, אנחנו מקבלים שאלות מהתלמידים ומייצרים מהם סרטוני תרגול פסיכומטרי.

עשינו כל כך הרבה עבודה שחשבנו שחבל יהיה אם לא נשתף!

אם חפץ ליבכם בבחינות פסיכומטרי משנים קודמות ופתרונות מפורטים ומצחיקים להן,  לחצו כאן.

אם חפץ ליבכם בסרטוני תרגול בחשיבה כמותית לחצו כאן.
אם חפץ ליבכם בסרטוני תרגול בחשיבה מילולית  לחצו כאן.
אם חפץ ליבכם בסרטוני תרגול באנגלית לחצו כאן.

אנו גם מסייעים לתלמידים שלנו לקבל הקלות בפסיכומטרי, לדוגמא מחשבון, הארכת זמן, הפסקות, כיתה מצומצמת, בחינה ממוחשבת וכו' – אם אתם רוצים לבדוק זכאות או לקבל כמה טיפים לחצו כאן

.אם ברצונכם ללמוד יותר על לקויות למידה או על הפרעת קשב וריכוז לחצו כאן.

התאמות בבחינה הפסיכומטרית

 

111